Kertkialakítási ötletek
Új kert tervezésének során el kell döntenünk, hogy milyen formája lesz az ágyásainknak, kerti útjainknak, pihenőhelyeinknek. Ha azt szeretnénk, hogy kertünk természetes hatást keltsen, akkor törekednünk kell az ívelt vonalak alkalmazására.
Egy másik lehetőség a négyszögletes és egyenes vonalak alkalmazása. A harmonikus hatás elérése céljából döntenünk kell egy stílus mellett, és annak elemei segítségével tervezzük meg kertünket: pl. egy természetes hatású natúrkertben szabálytalan formájú tavat alakítsunk ki, de ha inkább az architektonikus stílus áll hozzánk közelebb, akkor ragaszkodjunk a szabályos kör vagy egyenes vonalakhoz.
Átmenet a házból a kertbe
Természetes egységbe foglalhatjuk házunkat kertünkkel, ha ügyelünk arra, hogy megszakítás nélküli átmenetet hozzunk létre a ház és a kert között. Ezt úgy érhetjük el, ha egymáshoz hasonló anyagokat használunk a házfront, a terasz és a kerti út kialakításakor. Ezt a hatást erősíti a futónövényekkel felöltöztetett házfal, vagy egészen a házig nyúló évelő virágok ágyása. A teraszunkat körbeültethetjük magas évelőkkel és dekoratív cserjékkel, ezek paravánként szolgálnak anélkül, hogy teljesen elzárnák a kilátást a kert felé. Figyeljünk arra, hogy az ágyás beültetésére szánt évelőket úgy válogassuk össze, hogy eltérő időben virágozzanak, ezáltal minden évszakban gyönyörködhetünk kertünkben. A téli, csupasz kertet is színesíthetjük virágzó cserjékkel, erre alkalmas a varázsmogyoró, a kikeleti bangita, a téli jázmin, mivel ezek már februárban virágba borulnak. Évelőink közül pedig ültethetünk hóvirágot, keleti hunyort, májvirágot, vagy téltemetőt, kedvező időjárás esetén vidám külsőt kölcsönöznek éppen ébredező kertünknek.
Titokzatos kerti zugok
Kertünk kialakításakor a növényeket úgy kell elosztanunk, hogy ne lehessen minden látnivalót egy pillantással átfogni. Csalogatóvá tehetjük pihenőkertünket, ha nem látszik a háztól, csak a kanyarodó kerti ösvény utal arra, hogy még vannak a kertnek megbúvó, felfedezésre váró részei. A pavilont hangulatosabbá tehetjük, ha futórózsákkal, klematiszokkal, loncokkal és magas évelőkkel ültetjük körbe. Az ösvény mellett elhelyezett érdekességek, pl. kisebb szobrok, ritka növényfajok vagy illatos fűszernövények további inspirációk a kerti sétára.
A kert tagolása fákkal és bokrokkal
A kialakítás első fázisában fontos átgondolnunk, hogyan tudnánk felosztani kertünket fák és bokrok segítségével. Ezután következhet az évelőágyások helyének kijelölése. Ne zárkózzunk el a faültetéstől akkor se, ha kevés hely áll rendelkezésünkre, mert a fák és a bokrok mélységében növelik a térhatást. Ebben az esetben válasszunk kisebb méretű fákat, pl. csüngő barkát vagy liliomfát. Bátran ültethetünk a telek közepére, akár a gyepbe is kisebb fákat, mert sokkal érdekesebbé varázsolják környezetünket.
Különböző szintek létrehozása
Különböző magasságokat is kialakíthatunk kertünkben. Ennek egyik változata az ágyás beültetése alacsony évelőkkel kezdve, magas növényekkel (cserjékkel, fákkal) befejezve. A másik – természeti adottságokból származó előny – a domboldal virágos ágyássá alakítása. Ezt tarkíthatjuk terméskőből épített támfallal is.
Nagy kert optikai felosztása
A hosszan elnyúló kert mindig kihívás a hobbikertészek számára. A téglalap alakú terültet úgy varázsolhatjuk érdekesebbé, ha felosztjuk több, különböző méretű térrészre. Választóvonalként ültethetünk élősövényt, magas évelőket vagy befuttathatunk kapaszkodóállványt futórózsával, virágzó futónövényekkel. Különlegessé tehetjük az egyhangú gyepet, ha azt (a föld felszínén) kőből kirakott keskeny sávokkal tagoljuk. Ezeknek a sávoknak a segítségével négyszögletes alakú gyepet lezárhatunk pl. félkörívvel is, így mozgalmasabbá válik az összkép. Kihangsúlyozhatjuk a térrészek közötti átmenetet azzal, ha kombináljuk a különböző anyagokat, pl. ha gyepről kaviccsal felszórt kerti ösvényre lépünk.