Virágoskert rózsa nélkül? Nehezen képzelhető el. A rózsa alkalmazási lehetősége és változatossága nagyon sokféle. Hol egész rózsakertet alakítanak ki belőle, hol csak néhány tő található meg.
Talán futórózsaként a legszebb - kerítéseken, pergolákon, ház falán. Emellett vágott virágként is szemet gyönyörködtető látvány.
A rózsákat gyakorlati szempontból a következőképpen csoportosítják a szakemberek:
A rózsák nem tűrik a szélsőséges viszonyokat, azaz a száraz, meleg, homokos talajt, a túl nedves, hideg földet, a szikes, vagy túl meszes, esetleg savanyú talajt sem.
Legjobb számukra a jó szerkezetű, tápanyagokban gazdag, közömbös kémhatású föld. Egyszerre nem kívánnak túl sok tápanyagot, 2-3 % - os műtrágyaoldattal 15-20 naponként folyamatosan locsolhatjuk.
A rózsa megkívánja az öntözést. Szereti a sok fényt, de gyakori öntözése és a vízzel való permetezése esetén nagy melegben a lisztharmat megtámadhatja.
1. Bokorrózsák
Tulajdonképpen ez az elnevezés csak a kialakítási formát jelenti. Ebbe a kategóriába 4 fajtacsoport sorolható:
2. Magas törzsű rózsák
A magas törzsű rózsák kiültetésével több szintben képezhetünk ki virágfelületet. Utak mellé, szegélyként futó szalagágyban vagy csoportosan, szabályos vagy szabálytalan alakban egyaránt ültethetők.
A közéjük ültetett alacsonyabb egy- és kétnyári virágok adják a színgazdag alsó szintet, maguk a rózsafák 1-1, 5 méter magasan a felső szintet.
3. Kúszórózsák
Hatalmas virágtömegük gyönyörű látvány. Legelterjedtebbek az egyszer virágzók, de szépek a folyton virágzók is. Futtathatjuk őket lugasra, pergolára, fal mellett felállított rácsra stb. nevelhetjük két sor huzalból képzett többemeletes kordon között is, vagy rézsűk, támfalak tetejére ültetve lecsüngő virágzuhatagként. A tövüket télre felkupacolva védjük a hideg ellen.
4. Terjedő tövű rózsák
Közismert fajtája a parlagi rózsa (Rosa gallica) domboldalak, löszös lejtők rétjeinek gyakori virága. Nagy, szimpla virágait nyár elején hozza. Évente egyszer virágzik. Metszést nem igényel.
A ráncoslevelű rózsa (Rosa rugosa) nagy, szimpla virágú, piros termésű. Rózsaszín virágai szórványosan egész nyáron nyílnak. Nem kell metszeni, kerítés, támfal mellé ültessük. Nálunk száraz viszonyok között, a kezdeti gyors növekedés után 1-2 év alatt kiritkul és elöregszik. Mészérzékeny.
5. Vadrózsák
Olyan rózsák tartoznak ebbe a csoportba, amelyeket még nem nemesítettek. Értéküket ez adja: tűrőképességük nagyobb, bírják a szárazságot, télre nem kell takarni őket, növényvédelmet és metszést nem igényelnek! Elég, ha a besűrűsödött bokorról 2-3 évenként eltávolítjuk az elöregedett, száradó részeket. Évente csak egyszer, nyár elején virágoznak.
- a gyepűrózsa, a közönséges „vadrózsa” (Rosa canina) nem csak május végén, június elején nyíló rózsaszín virágtömege miatt kedvelt, hanem értékes piros bogyói miatt is.
- A sárga rózsa (Rosa foetida) hatalmas bokrain millió sárga virága nyár elején nyílik.
- Valószínűleg mindenki hallott már a bolgárok legendás rózsájáról, a damaszkuszi rózsáról (Rosa damascena), melyből a rózsaolajat készítik.
- A fehér rózsa már a középkorban is őseink rózsája volt. (Rosa x alba). Virágai félig teltek, egyes fajtáké krémfehérek vagy halvány rózsaszínek, kellemes, üde illatúak.