Egy kis gyomnövényismeret
A kártékony gyomokat azonnal el kell távolítani a kertből, amint felütik a fejüket, ellenben sok keserű percet szerezhetnek nekünk. Az ártalmatlan gyomnövényeket ezzel szemeben néha meghagyhatjuk, mert rengeteg olyan tulajdonságuk is van, ami a biokertnek javára válik. Ilyenek növények például a herefélék, amelyek gyökerei megkötik a levegő nitrogéntartalmát. Hasznos zöldtrágyanövények, forgassuk a talajba!
Kártékony gyomnövények:
Indás pimpó (Potentilla repens): makacs, évelő növény, nagyon hosszú, kúszó szárakkal, levele ujjasan szeldelt öt levélkéből áll.
Kereklevelű repkény (Glechoma hederacea): erős, évelő növény, amely nagyon agresszívvé válhat. A kis, szőrös levelek karéjosak, illatuk a borsmentára emlékeztet.
Erdei füzike (Epilobium montanum): kihegyezett ovális levelei és halványpiros, sárga közepű virágai vannak. Amint felismerjük, távolítsuk el!
Erdei turbolya (Anthriscus silvestris): levelei halványzöldek, a páfrányéhoz hasonlóak. Ernyős virágzata számos apró virágból áll.
Közönséges aszat (Cirsium vulgare): levelei erősen kihegyezettek, tüskések, a bíborlila virágok számtalan magot érlelnek.
Tarackbúza (Agropyron repens): veszedelmes, föld alatti tarackokkal szaporodó gyomnövény. A tarackok kicsi, letört darabkájából hamar új növény sarjad.
Réti lórom (Rumex obtusifolius): a lósóskának is nevezett lóromnak húsos karógyökere és sötétzöld, széles levelei vannak.
Keskenylevelű füzike (Epilobium angustifolium): a bíborszín virágok számtalan magot hoznak, emiatt veszedelmes gyommá válhat.
Apró szulák (Convolvulus arvensis): szép virágú, gyorsan növő gyom, emiatt a dísznövényeket gyorsan elnyomhatja.
Mezei aszat (Cirsium arvense): szeldelt, tüskés levelei, lila virágai vannak. A virágszárak - a legtöbb aszatfélével ellentétben - nem tüskések.
Japán keserűfű (Polygonum cuspidatum): ovális levelei és apró fehér virágai vannak. Gyökerét nehéz kiirtani.
Ártalmatlan gyomnövények:
Gyermekláncfű vagy más néven pitypang (Taraxacum officinale): ásványi anyagokban nagyon gazdag, fiatal leveleit salátákba használhatjuk, gyökeréből koffeinmentes pótkávét készítenek. Vonzza a pillangókat és a méheket.
Nehézszagú gólyaorr (Geranium robertianum): csinos egynyári növény, amely a legsilányabb talajon is elterjed, viszont hasznos rovarokat csalogat és szerves anyagával gazdagítja a talajt.
Komlós lucerna (Medicago lupulina): nitrogéngyűjtő növény, vonzza a lepkéket, méheket és a lebegőlegyeket.
Közönséges gyujtoványfű (Linaria vulgaris): jó nektárforrás, sárga virágú, mutatós növény.
Herefélék (Trifolium sp.): a levegő nitrogénjét megkötik, ami más növény számára így könnyen felvehetővé válik.
Tyúkhúr (Stellaria media): gyors növekedése miatt jó zöldtrágyanövény. Magja a madarak kedvelt csemegéje.
Pipacs (Papaver rhoeas): a piros szirmok csalogatják a méheket és a pillangókat, a magvait pedig a madarak eszik.
Közönséges aggófű (Senecio vulgaris): a pillangók és a méhek számára jó nektárforrás.
Nagy csalán (Urtica dioica): a pillangók fontos tápnövénye, ezenkívül zöldtrágyának és biológiai permetszernek is felhasználhatjuk. De mindezek mellett a legfontosabb tulajdonsága, hogy nagyon gyakran használt gyógynövény.
Héjakút mácsonya (Dipsacus fullonum): magas, kétéves növény, feltűnő virágai miatt gyakran ültetik díszkertekbe is. Ősszel érő magvai miatt a tengelicek keresik fel.
Kakukkszegfű (Lychnis dioica): vonzza a méheket, és nagyobb csoportban mutatós növény.
Fehér libatop (Chenopodium album): a levéltetűlárvákkal táplálkozó lebegőlegyeket és a méheket is csalogatja. Fehérje, vas, kalcium és B-vitamin-tartalma magas, kiváló spenótpótló.