Kolibri kertészet
  • 0

Abelmoschus (Okra)

Nyugat- és Közép-Afrikából származó zöldségnövény.
Abelmoschus (Okra)

Abelmoschus caillei (nyugat-afrikai okra)

Nyugat- és Közép Afrika nedves területein termesztik zöldségnövényként, de hazánk klímáját is jól tolerálja. A növények 2 m magasra is megnőhetnek, szárrendszerük elágazó. Terméseit éretlenül fogyasztják, leveseket, szószokat készítenek belőle, de töltve is kiváló. A terméseket gyakran szárítják is majd porrá őrkil a további felhasználáshoz. Az okra pörkölt magjait egyes helyeken kávéként is fogyasztják, a fiatal hajtások leveleit pedig spenótként készítik el.

Abelmoschus esculentus (Okra)

50-60 cm magas, afrikai zöldségkülönlegesség. Óriási, fehér virágainak a torka mélybordó. Elvirágzás után 4-5 nappal már szüretelhetjük is a paprikához hasonló termést. 5 cm-nél ne hagyjuk nagyobbra nőni, mert zsengén a legfinomabb. Afrikában lecsószerű egytálételt, amerikában és a bolgároknál levest készítenek belőle. Egyévesként tartsuk, nyár végén szedjük meg a magját, amit tavasszal elvetünk

Abelmoschus mainhot (Naplemente hibiszkusz)

Cserjéhez hasonló évelő, mely kedvező köülmények között akár 3 m magasra is megnőhet. Leveleinek magas a fehérje, C vitamin és a vastartalma. Spenótként is használható. A trópusokon széles kötben elterjedt, kiskertekben ültetett zöldségnövény.

Abelmoschus moschatus (Pézsma mályva)

Görcsoldó anyagot tartalmazó növény, melyet a gyógyászatban hasznosítanak. Leveleit spenótként is hasznosítják, magjaiból kávét főznek. Hólyaghurut elleni homeopátiás gyógyszerekben is megtalálható.

Abelmoschus ficulneus (Fehér virágú vadpézsma mályva)

1-2 méter magas, fásodó szárú évelő. Levelei 4-7 cm-esek. Virágai fehérek vagy rózsaszínek, közepük piros. Magját a tavaszi hónapokban vetik, így termése nyár végére betakarítható.