Kolibri kertészet
  • 0

Derüljünk jókedvre!

Karola 2023. október 18.

A pozitív lelkiállapotra való hajlamot részben szüleinktől örököljük, tehát pozitív vagy negatív beállítódásunk bizonyos fokig a gének játékának köszönhető. Hangulatunk alakulásában azonban számos más tényező is szerepet játszik.

Derüljünk jókedvre!

A boldogság egyik legfontosabb „hírvivője” a szerotonin: ha kevés van belőle a szervezetünkben, rosszkedvűek leszünk. Termelődését azonban különféle táplálékok, például a csokoládé, az avokádó vagy az ananász serkenthetik. A női hormonok szintjének emelkedése vagy csökkenése is komoly érzelmi hatással jár, ezért lesznek egyes hölgyek ingerlékenyek vagy bánatosak a menstruáció idején, szülés után vagy épp a változó korban.
Ha biológiai óránk valamilyen okból megzavarodik, például mert több műszakban dolgozunk, vagy egy nagyobb utazás miatt időzónákat repültünk át, szintén depresszióssá, álmataggá válhatunk. Ez ad magyarázatot arra is, hogy a későn kelő és későn fekvő emberek miért morcosak, ha korán kell ébredniük.
A napfény is régóta ismert hangulatjavító szer, hatása a melatoninhormon termelődésével van összefüggésben. Ezt a hormont sötétben választja ki a szervezet és a jó alvásról gondoskodik. A borús napokon azonban a termelődése nem áll le, ezért leszünk a téli sötétségben levertek, depressziósak. Az enyhébb hangulatváltozásokon a rendszeres szoláriumozás is segíthet.
 


Csokoládé
Régóta tudjuk, hogy néhány kocka csokoládé is megszabadíthat a rosszkedvtől. A kutatók szerint a csokiban található egyik vegyület, a feniletilamin serkenti a szervezetünkben a szerotonin és a szintén boldogsághormonnak számító endorfin termelését, az édesség koffeintartalma pedig élénkít.
 


B-vitaminok
A folsav és a B12-vitamin, a B-vitamincsalád tagjai a szerotonin termelésében játszanak szerepet. A folsav legjobb forrása a brokkoli, a spárga, a spenót, a sovány húsok, a bogyós gyümölcsök és a teljes őrlésű gabonafélék. Aki babát szeretne, annak már a fogamzás előtt érdemes folsavat szednie, hogy csökkentse a születési rendellenességek kockázatát. A B12-vitamin főként az állati eredetű táplálékokban található. 10 dkg marhahús vagy egy fél doboz halkonzerv már megadja szervezetünknek a napi ajánlott mennyiséget. De jó B12 forrás a túró, a sovány tej és a tojás is. A két vitamin hangulatjavító hatását azonban csak néhány hónap vitaminpótlás után érezzük igazán.
 


ilang-ilangIllóolajok
Az ilang-ilang illata is csodákra képes, a citrusolajok élénkítenek, a levendula megnyugtat és ellazít. Ha dühösek vagyunk, használjunk rózsa- vagy kamillaolajat, az aggodalom olaja pedig a levendula. Akik azonban allergiával küzdenek vagy gyermeket várnak, kérjék ki orvosuk tanácsát, mielőtt az illóolajokat használnák.
 


Ginkgo biloba
A gingko bilobát már az ókorban is használták hangulatjavításra és a szellem felfrissítésére. A növény gyorsítja a vérkeringést, így a tápanyagok gyorsabban jutnak el az agyba.
 


Masszázs
A masszírozás ellazítja a testet, és szinte azonnal elűzi a rossz hangulatot, mivel az ellazulásért felelős paraszimpatikus idegrendszert aktiválja és kikapcsolja a veszélyhelyzetre reagáló „készenléti” szimpatikus idegrendszert. Saját testünkkel kapcsolatos érzéseinket is javítja, és kioldja az izmokban lévő feszültséget.