Kolibri kertészet
  • 0

Camelia (Kamélia)

Camelia (Kamélia)

Camelia sinensis (Teacserje)

A Camellia sinensis, más néven teacserje, az a növény, amelyből a világ teái készülnek. Gondozása megfelelő odafigyelést igényel, de kertben és cserépben is sikeresen nevelhető. Íme egy átfogó útmutató a teanövény termesztéséhez.

1. Fény- és hőmérsékleti igények

A Camellia sinensis kedveli a félárnyékos helyeket, ahol a napfény nem égeti meg a leveleit. A mérsékelt, párás klímát részesíti előnyben, és a hőmérséklet 10–30°C között ideális számára. Télen védett helyre kell vinni, ha a hőmérséklet tartósan 5°C alá csökken.


2. Talaj és ültetés

A teanövény a savas, jó vízelvezetésű, humuszban gazdag talajt szereti. Az ültetéskor érdemes tőzeges vagy fenyőtűvel dúsított talajt használni, hogy biztosítsuk a megfelelő pH-szintet (5,5–6,5). Ha cserépben neveljük, akkor ügyeljünk a megfelelő méretű edényre és a jó vízelvezetésre.

3. Öntözés és párásítás

A Camellia sinensis szereti a folyamatosan nedves, de nem pangó vizű talajt. Rendszeresen öntözzük esővízzel vagy lágyított vízzel, hogy elkerüljük a mészkőlerakódást a talajban. A levegő páratartalmának növelése érdekében érdemes a növényt időnként permetezni, különösen száraz időszakokban.

4. Trágyázás és tápanyagellátás

A növény fejlődéséhez szükséges tápanyagokat savas kémhatású műtrágyával vagy szerves trágyával biztosíthatjuk. A tavaszi és nyári növekedési időszakban kéthetente érdemes tápoldatozni, míg télen csökkentsük a trágyázás gyakoriságát.

5. Metszés és formázás

A rendszeres metszés elősegíti a bokrosabb növekedést és a levelek megfelelő fejlődését. Tavasszal távolítsuk el az elszáradt vagy túl hosszú hajtásokat. A formázó metszéssel a növényt kompaktabbá tehetjük, ami előnyös a levelek szedése szempontjából.

6. Betegségek és kártevők elleni védekezés

A Camellia sinensis ellenálló növény, de megbetegedhet gombás fertőzésektől, például levélfoltosságtól. A megfelelő szellőzés és a nem túlzott öntözés segíthet a megelőzésben. Kártevők közül a levéltetvek és takácsatkák támadhatják meg, amelyeket természetes rovarölő szerekkel vagy kézi eltávolítással kezelhetünk.



7. Szüretelés és feldolgozás

A tea levelei a növény második vagy harmadik évétől szüretelhetők. A legfiatalabb hajtások és levelek a legértékesebbek. A leszedett leveleket száríthatjuk vagy fermentálhatjuk, attól függően, hogy milyen teát szeretnénk készíteni.


A Camellia sinensis gondozása némi odafigyelést igényel, de ha biztosítjuk számára a megfelelő környezetet, egészséges növényként sok éven át élvezhetjük a saját termesztésű tea örömét. Megfelelő öntözéssel, trágyázással és metszéssel szép, dús növényt nevelhetünk, amely nemcsak hasznos, hanem dekoratív is.

Camelia japonica (Japán kamélia)

A Camellia japonica, vagyis a japán kamélia, egy gyönyörű, örökzöld növény, amely látványos virágaival díszíti kertjeinket és otthonainkat. Gondozása némi odafigyelést igényel, de megfelelő körülmények között hosszú éveken át virágozhat. Íme néhány fontos tudnivaló a neveléséhez.

Fény- és hőmérsékleti igények

A japán kamélia félárnyékos vagy szűrt fényű helyen érzi magát a legjobban. A tűző napot érdemes kerülni, mert a levelek könnyen megperzselődhetnek. A növény mérsékelt hőmérsékletet kedvel, ideális számára a 10-20°C közötti tartomány. Téli időszakban fontos, hogy ne legyen kitéve fagynak, ezért ha cserépben tartjuk, fagymentes helyre kell vinni.

Talaj és ültetés

A Camellia japonica savanyú, jó vízelvezetésű talajt igényel. Az optimális pH-érték 5,5-6,5 között van. Ültetéskor keverjünk a földhöz tőzeget vagy rododendron földkeveréket. Fontos, hogy a gyökerek ne álljanak vízben, ezért gondoskodjunk a megfelelő drénezésről.

Öntözés és páratartalom

A kamélia egyenletesen nedves talajt igényel, de nem szereti a pangó vizet. Lágy, lehetőleg esővízzel öntözzük, mivel a meszes víz károsíthatja a növényt. A magas páratartalom előnyös számára, ezért száraz levegőjű helyiségben érdemes párásítani vagy a cserepet kavicsos tálcára helyezni.

Tápanyag utánpótlás

A növekedési időszakban, tavasztól nyár végéig havonta egyszer savanyú talajt kedvelő növények számára készült tápoldattal érdemes trágyázni. Ősztől kezdve csökkentsük a tápanyag utánpótlást, mert a túlzott tápoldatozás gátolhatja a virágzást.

Metszés és formázás

A metszés segít megőrizni a növény formáját és serkenteni az új hajtások fejlődését. A legjobb időszak a virágzás után, tavasszal van. Az elhalt vagy sérült ágakat mindig el kell távolítani, hogy a növény egészséges maradjon.

Betegségek és kártevők

A japán kamélia viszonylag ellenálló, de előfordulhatnak rajta levéltetvek, pajzstetvek vagy gombás betegségek. Rendszeres ellenőrzéssel és szükség esetén megfelelő bio növényvédő szerekkel kezelhetjük ezeket a problémákat.

Szaporítás

A kaméliát félfás dugványokkal lehet szaporítani, amelyeket nyáron kell levágni és gyökereztető hormonba mártani. Egy másik lehetőség a magvetés, de ez lassabb és több türelmet igényel.

A Camellia japonica gondozása némi odafigyelést kíván, de ha megfelelően biztosítjuk számára a savanyú talajt, az ideális hőmérsékletet és a megfelelő vízellátást, akkor évről évre gyönyörű virágokkal hálálja meg a törődést. A gondos metszés és a kártevők elleni védekezés pedig hozzájárul a növény egészségéhez és hosszú életéhez.

Camelia japonica Adolphe Audusson (Japán kamélia)

Féltelt, élénk piros virágú

Camelia japonica Anticipation (Japán kamélia)

Telt, rózsaszín virágú

Camelia japonica Blue Danube (Japán kamélia)

Telt, lilás rózsaszín virágú

Camelia japonica Black Lace (Japán kamélia)

Telt, sötét rózsaszín virágú

Camelia japonica Bonomiana (Japán kamélia)

Telt, világos rózsaszín virágú

Camelia japonica Blood of China (Japán kamélia)

Féltelt, élénk vörös virágú

Camelia japonica Brusfields Yellow (Japán kamélia)

Anemone virágzatú, féltelt krémsárga színű

Camelia japonica Daykagura (Japán kamélia)

Telt, piros fehér cirmos virágú

Camelia japonica Eugenia de Montijo (Japán kamélia)

Telt, piros virágú

Camelia japonica Dona Herzillia de Freitas (Japán kamélia)

Telt, lilásrózsaszín virágú

Camelia japonica Kramer Supreme (Japán kamélia)

Telt, sötétrózsaszín virágú

Camelia japonica Orandako (Japán kamélia)

Telt, élénk rózsaszín virágú, fehér cirmos

Camelia japonica Oscar Borini (Japán kamélia)

Féltelt, halvány rózsaszín virágú

Camelia japonica Jules Verne (Japán kamélia)

Féltelt, élénk piros virágú

Camelia japonica Lady Campbell (Japán kamélia)

Telt, piros virágú

Camelia japonica Margaret Davies (Japán kamélia)

Féltelt fehér virágú, rózsaszín sziromszéllel

Camelia japonica Nuccio’s Pearl (Japán kamélia)

Telt, púder rózsaszín virágú, sötétrózsaszín sziromszéllel

Camelia japonica Paolina Maggi (Japán kamélia)

Telt, fehér virágú

Camelia japonica Water Lily (Japán kamélia)

Telt, púderrózsaszín virágú

Camelia japonica Lavinia Maggi (Japán kamélia)

Telt, cirmos rózsaszín virágú

Camelia japonica Shiragiku (Japán kamélia)

Telt, fehér virágú

Camelia sasanqua Cleopatra (Karácsonyi kamélia)

Szimpla, rózsaszín virágú

Camelia sasanqua Plantation Pink (Karácsonyi kamélia)

Camelia sasanqua Rainbow (Karácsonyi kamélia)

Illatos, szimpla virágú, világos rózsaszín sötét széllel

Camelia sasanqua Setsugekka (Karácsonyi kamélia)

Camelia sasanqua Yuletide (Karácsonyi kamélia)

Camelia sasanqua Kanjiro (Karácsonyi kamélia)